تبلیغات
لطفا از مرور گر فایر فكس استفاده كنید ...................................به نامی خودای گه وره و وه شه ویس ....هه‌رچه‌ن مه‌واچان فارسی شه‌که‌ره‌ن * کوردی جه‌ شه‌که‌ر به‌ڵ شیرین ته‌ره‌ن * یه‌قینه‌ن جه‌ ده‌ور دونیای پڕ ئه‌ندێش * هه‌رکه‌س دڵشاده‌ن وه‌ زوان وێش*خانای قبادی............................... پالنگان،پاڵنان«تاریخی سه هزار ساله» شهید قاضی محمد
کلیک کنید

پالنگان،پاڵنان«تاریخی سه هزار ساله»
 
قالب وبلاگ

فراخوان نخستین همایش  » داستان کوتاه هورامی«

  ژیوای

 ژیوای

فیش حقوقی معلمان سراسر كشور

زكات علم نشر آن است

هورامان شناسی

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
لینک دوستان

كد لو گوی ده لاقه ویه رده ی  )

هه ورامان هانه به رچه م

Wimir|ویمیـــــر

ئه کره م حه‌سنزاده(سه‌ریاس)

كتاب خانه هورامان

دانستنیها

کمینه   
كتیبه ها و سنگ نوشته ها

نقش برجسته و سنگ نبشته اورامان: در45 كیلومتری شمال غربی كامیاران و در جنوب غربی روستای یوزی در و در كوههای زینانه، در حدود 500 متری شمال غرب روستای تنگیور در تنگه كوههای زینانه بر روی صخره‌ای كوه در بلندترین نقطه بقایای كتیبه و نقش برجسته به خط میخی آشوری در یك طاق‌نما به ارتفاع 120 و پهنای 170 سانتی با عمق 35 سانتیمتر حجاری و نقش شده است. درون طاقنما و در جهت غرب آن نقش برجسته انسانی مشخص شده به طول نیم متر و عرض 35 سانتی‌متر كه احتمالاً تصویر سارگن دوم پادشاه آشوری باشد. نقش شاه دارای كلاهی استوانه‌ شكل و شبیه به باشلاق است به صورت نیم‌رخ كه پای راست خود را به جلو و پای چپ به عقب قرار دارد و دست راست خود را به طرف بالا بلند كرده و دست چپ را در مقابل شكم قرار داده است.

كتیبه خط میخی در كادری به ابعاد 120×120 سانتی‌متر كه در حدود 50 سطر نوشته دارد. كتیبه به خط میخی و زبان آشوری باستان كه پس از ستایش خدایان آشوری مانند خدای آشور، مردوك، نابو، سین، شمش، ایشتار به شرح پیروزیهای خود پرداخته و به نقاط مختلف، شهرها، روستاها و مناطقی كه در این حمله و جنگ تصرف و ویران نموده اشاره دارد. تاریخ كتیبه احتمالاً مربوط به اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره اول پیش از میلاد است.

بنچاق اورامان (هورامان): در اوایل قرن معاصر در سال 1305 هجری شمسی حسین نامی از مریدان شیخ‌علا‌الدین نقشبندی در غاری در دره تنگیور خمره ای پیدا می‌نماید كه در آن پر از دانه ارزن بود و در میان آن نوشته‌ای به خط پهلوی اشكانی بر پوست آهو بدست آمده است. این نوشته كه بنام بنچاق اورامان مشهور است این بنچاق قرار دادی است میان دو نفر مبنی بر خرید و فروش زر ستانی به 45 درهم و شاهدان معامله نیز نام خود را در آن نوشته‌اند. این بنچاق مربوط به 120 پیش از میلاد مسیح است. چند سطر از متن بنچاق به شرح زیر است:

متن: سال سه ست ماه اروتات فروخش تپس پك

ترجمه: سال سیصد ماه خرداد فروشنده تپس پك

 متن: پورتیرین زراستك چه ابیر اشكان نم (زات)

ترجمه: پورتیوین زراستان اسمك كه ابیر اشكان نیم آن دارد.

 متن: اخریتار اویل پور هربشن

ترجمه: و خریدار اوایل پوربشین

...........................................................

متن: اسمكان از خریت اویل هیچ پتسیك هرودرهم 45

ترجمه: اسمكان زرستان (را خرید اویل از پتسیك) همه را به 45 درهم

در حال حاضر این بنچاق در موزه برلین نگهداری میشود و 20 نسخه دیگر این قرارداد به خط یونانی است.

آثار صخره‌ای فرهاد تاش وینسار: در حدود 35 كیلومتری شرق شهر قروه در فاصله سه روستای داش‌بلاغ و آقبلاغ و وینسار بر روی كوهی مرتفع بقایای یك معدن بزرگ سنگ قرار دارد كه از نظر نوع و اندازه و تراش سنگ از اهمیت خاصی برخوردار است. در افواه محلی سنگها را مربوط به افسانه فرهاد و شیرین  می‌دانند اما نوع حجاری و سفالهایی كه در آن منطقه وجود دارد احتمالاً مربوط به دوره ساسانی باشد و در ایام بهار بعنوان تفریحگاه مردم این روستا مورد استفاده قرار میگیرد. در ضلع شرقی همین كوه فرهادتاش دهانه غاری موجود است كه ”اورل استین“ مستشرق اروپایی در هنگام بررسی منطقه غرب كشور از این غار نامبرده و ظاهراً نتوانسته وارد آن شود.
طبقه بندی: مطالب مفید هورامی، هورامان،
برچسب ها: نقش برجسته و سنگ نبشته اورامان، میراث فرهنگی، گالری عكس پالنگان، تصاویر پالنگان، هورامان، هه ورامان، عكس پالنگان، عكس هایی زیبا از طبیعت پالنگان، پالنان، پلنگان، كامیاران، عكس های زیبا از روستای توریستی پالنگان، وبلاگ پالنگان، وبلاگ پلنگان، سایت پالنگان، سایت پالنان، روستای تاریخی پالنگان،
[ دوشنبه 9 بهمن 1391 ] [ 00:11 ] [ زیرك محمدیان،كامیاران،پالنگان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

زیرك محمدیان

درباره ی وبلاگ

پیوندهای روزانه
امکانات وب

هه ورام تفین

وبلاگ پالنگان،پالنان

ممنون میشم اگه كد داخل مستطیل را در وبتون جا دهید

قرآن كُردی

اخبار كردستانات

مشاهیر كرد

آمار چندین وبلاگ

تفسیر فی ظلال القرآن

فاتحه خوانی،سنت ها،بدعت ها

كتیب خانه ئه وین

كد لو گوی یانه و شیعره كام )

هه نبانه بورینه