تبلیغات
لطفا از مرور گر فایر فكس استفاده كنید ...................................به نامی خودای گه وره و وه شه ویس ....هه‌رچه‌ن مه‌واچان فارسی شه‌که‌ره‌ن * کوردی جه‌ شه‌که‌ر به‌ڵ شیرین ته‌ره‌ن * یه‌قینه‌ن جه‌ ده‌ور دونیای پڕ ئه‌ندێش * هه‌رکه‌س دڵشاده‌ن وه‌ زوان وێش*خانای قبادی............................... پالنگان،پاڵنان«تاریخی سه هزار ساله» شهید قاضی محمد
کلیک کنید

پالنگان،پاڵنان«تاریخی سه هزار ساله»
 
قالب وبلاگ

فراخوان نخستین همایش  » داستان کوتاه هورامی«

  ژیوای

 ژیوای

فیش حقوقی معلمان سراسر كشور

زكات علم نشر آن است

هورامان شناسی

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
لینک دوستان

كد لو گوی ده لاقه ویه رده ی  )

هه ورامان هانه به رچه م

Wimir|ویمیـــــر

ئه کره م حه‌سنزاده(سه‌ریاس)

كتاب خانه هورامان

دانستنیها

کمینه   
شهرستان كامیاران

شهرستان كامیاران در جنوب استان كردستان و در فاصلة 70 كیلومتری جنوب سنندج و در مرز دو استان كردستان و كرمانشاه و مابین مراكز این دو استان قرار گرفته است ارتفاع این شهر از سطح دریا 1440 متر و دارای مناطق جنگلی و ییلاقی زیادی می‌باشد قسمت اعظم كوه بزرگ و با عظمت شاهو به عنوان مرتفع‌ترین نقطه استان (3390 متر) و رودخانة خروشان سیروان در این شهرستان واقع شده است این شهرستان به عنوان مدخل جنوبی استان و قرارگیری به راه عبور اصلی و ارتباطی استان‌های جنوبی به منطقة غرب و شمال غرب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است هرچند كه مدت زیادی از تبدیل شهر كامیاران به شهرستان نمی‌گذرد اما وجود كتیبه‌ها و سنگ‌نوشته‌های موجود در روستای تنگی‌ور واقع در 40 كیلومتری شمال غربی شهر كامیاران مربوط به آشوریان و وجود مساجد عبداللهی در روستای تنگی‌ور و بزوش حاكی از سابقه سكونت در قبل از اسلام و گرویدن مردم شهرستان به دین مبین اسلام ، در صدر اسلام است.

شهرستان كامیاران از نقاط تفرجگاهی قابل توجه‌ای برخودار است كه اهم آنها رشته كوه شاهو، كوه شیرین سوار، باغ شیخ عمر در پالنگان، درة باشكوه تنگی‌ور، منطقة دیدنی شیلات پالنگان، نقاط زیبای حوالی روستای نیر و تنگی‌سر، نقاط زیبای روستاهای نشور تا دامنه كوه عوالان رودخانة كاوه‌رود و دریاچة سد عظیم گاوشان می‌باشد . همچنین به علت اعتقادات عمیق مردم به دین مبین اسلام این شهرستان دارای تكایای مشهوری است كه تكایای شیخ راغب حسامی، شیخ اسماعیل حسینی و تكیه خلیفه حسین در شهر كامیاران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند.

به علت وجود باغ‌های فراوانی كه در روستاهای اطراف وجود دارد میوه‌های سردرختی مانند گردو، زردآلو، انار و بادام از صادرات این شهرستان محسوب می‌گردند بخش اعظم توت‌فرنگی به عنوان میوة فصل استان در باغات این شهرستان تولید شده و همچنین به علت وجود مراتع مناسب در این شهرستان و اهمیت دامداری  آن به عنوان مهمترین تولید كنندة خامة قالی در استان محسوب می‌گردد به طوریكه بیشتر استان‌های تولید كننده فرش دستباف جهت تهیه خامة طبیعی فرش به مراكز تولید و فروش خامة طبیعی در این شهرستان مراجعه می‌نمایند.

مهمترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان كامیاران:

1- روستای شگفت‌انگیز پالنگان:

این روستا در 50 كیلومتری شمال‌غربی شهر كامیاران و در مسیر جادة كامیاران به مریوان قرار گرفته و جادة دسترسی به این روستا آسفالت است.

 بافت روستا از لحاظ معماری به صورت پلكانی است و رودخانة تنگی‌ور با زیبائی خاصی آبادی را به دو قسمت تقسیم نموده است. در فاصلة 800 متری جنوب شرقی روستا چشمه‌های پرآب شیخ خاتون، شیخ عمر، شیخ علاء‌الدین قرار گرفته‌اند كه مجاروت این چشمه‌ها با رودخانة تنگی‌ور در كنار كوه‌های سر به فلك كشیده، چشم‌انداز بسیار بدیعی را به وجود آورده. همچنین وجود قلعة تاریخی پالنگان كه آثار آن هنوز بر فراز این چشمه‌ها مانده است از دیگر جاذبه‌های این روستا است این قلعه به مدت 472 سال مركز حكومت خاندان اردلان بوده است .

 از دیگر جاذبه‌های دیدنی پالنگان مجتمع شیلات پرورش ماهی در كنار رودخانة تنگی‌ور است كه بیشتر گردشگران با توجه به تازگی و قیمت ارزان و طبخ ماهی‌ها به روش سنتی، در همان محل غذای خود را میل می نمایند.

مردم این روستا حدود 5 ماه از سال (از ابتدای اردیبهشت تا آخر شهریور ماه) محل سكونت خود را در روستا به جا گذاشته و در ارتفاعات در محل‌های ییلاقی به نام هوار زندگی می‌كنند. كوچ موقت روستا‌نشینان پالنگان از لحاظ فرهنگی و اجتماعی بسیار زیبا و قابل تأملاست.

2- كتیبه و نقش برجستة تنگی‌ور:

در 45 كیلومتری شمال غرب شهرستان كامیاران در نزدیكی روستای تنگی‌ور به روی صخره‌ای مرتفع در دره‌ای تنگ كتیبه‌ای با خط میخی و زبان آشوری باستان همراه با نیم‌تنة مردی در داخل تاقچه‌ای در دل صخره كنده‌كاری شده است طبق آخرین مطالعات انجام شده این كتیبه متعلق به سارگن دوم پادشاه آشور است كه پس از ستایش خدایان دولت آشور به شرح پیروزیهای خود می‌پردازد و احتمالاً نقش نیم‌تنة مرد هم متعلق به شخص سارگن دوم می‌باشد علاوه بر اهمیت این كتیبه از لحاظ تاریخی، منطقة استقرار آن از لحاظ طبیعت‌گردی بسیار مهم است زیرا آبشارهای طبیعی و فراوان درة تنگی‌ور از دیدنی‌ترین نقاط استان است این روستا در كنار روستای پالنگان و زیارتگاه حضرت عكاشه قرار گرفته و بر اهمیت آن می‌افزاید.

3- زیارتگاه حضرت عكاشه:

در فاصله 45 كیلومتری شمال غرب كامیاران و بر سر راه جادة آسفالته كامیاران به مریوان در نزدیكی روستای كاشتر زیارتگاه یكی از اصحاب پیامبر به نام معین‌الدین روحانی معروف به حضرت عكاشه وجود دارد كه بسیار مورد احترام مردم استان است مردم منطقه معتقدند كه حضرت عكاشه از سوریه به این محل آمده است در گذشته افراد بسیاری حتی خارج از كشور به این محل می‌آمدند در كنار این زیارتگاه امكانات رفاهی مانند پاركینگ، سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی و سكوهای سیمانی جهت استراحت زوار احداث شده است. فاصلة نزدیك این زیارتگاه با روستاهای دیدنی تنگی‌ور و پالنگان بر اهمیت آن افزوده است.

4- زیستگاه شاهو:

كوهستان رفیع و عظیم شاهو با ارتفاع 3390 متر بلندترین نقطه استان محسوب می‌گردد و هرساله تعداد زیادی كوهنورد از داخل و خارج استان به این كوه زیباصعود می‌نمایند روستاهای بسیاری در دامنة این كوه بزرگ قرار گرفته‌اند كه از جملة آن می‌توان به روستای لون سادات، شاهینی و ... اشاره نمود با توجه به ارتفاع، گستردگی و میزان بارندگی حدود 800 ملیمتری در سال زیستگاه مناسبی برای رشد انواع گیاهان و زندگی جانوران فراهم شده است. زیستگاه شاهو از لحاظ تنوع گونه‌ای گیاهی و جانوری با ارزش می‌باشد و گونه‌هایی مانند خرس قهوه‌ای ، پلنگ (گونه‌ كمیاب)، سیاه‌گوش، كل و بز، قوچ و میش در آن زیست می‌نمایند.

5- دریاچة سد گاوشان

سد گاوشان در كیلومتر45 جاده كامیاران به سنندج در نزدیكی روستای گاوشان قرار گرفته و دریاچة زیبای این سد و چشم‌انداز دره و كوه‌های اطراف محیط بسیارخوبی را برای گردشگران به وجود آورده است.

6- رودخانة سیروان

بخشی از رودخانة سیروان به عنوان طولانی‌ترین رودخانة استان در این شهرستان جریان دارد حواشی زیبای این رودخانه محل استراحت گردشگران می‌باشد.

7- سایر آثار تاریخی، مذهبی و طبیعی

- زیارتگاه شیخ عباس كومائین واقع در روستای كومائین در 45 كیلومتری شمال شرقی كامیاران

- ارتفاعات آوالان واقع در روستای نشور (صعود سالانه گروه‌های كوهنوردی)

- زیارتگاه و آب شفابخش مشهور به بایس پرنه در كیلومتر 3 جاده كامیاران به سنندج


طبقه بندی: كامیاران،
برچسب ها: كامیاران، میراث فرهنگی، گالری عكس پالنگان، تصاویر پالنگان، هورامان، هه ورامان، عكس پالنگان، عكس هایی زیبا از طبیعت پالنگان، پالنان، پلنگان، عكس های زیبا از روستای توریستی پالنگان، وبلاگ پالنگان، وبلاگ پلنگان، سایت پالنگان، سایت پالنان، روستای تاریخی پالنگان،
[ دوشنبه 9 بهمن 1391 ] [ 00:04 ] [ زیرك محمدیان،كامیاران،پالنگان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

زیرك محمدیان

درباره ی وبلاگ

پیوندهای روزانه
امکانات وب

هه ورام تفین

وبلاگ پالنگان،پالنان

ممنون میشم اگه كد داخل مستطیل را در وبتون جا دهید

قرآن كُردی

اخبار كردستانات

مشاهیر كرد

آمار چندین وبلاگ

تفسیر فی ظلال القرآن

فاتحه خوانی،سنت ها،بدعت ها

كتیب خانه ئه وین

كد لو گوی یانه و شیعره كام )

هه نبانه بورینه